نحوه حسابداری سفارشات خارجی

نحوه حسابداری سفارشات خارجی

شروع عملیات خرید خارجی

به منظور خرید کالا از خارج کشور خریدار از طریق مکاتبه با فروشنده خارجی و یا مراجعه به نماینده آن در داخل کشور مذاکرات لازم را به عمل می آورد ، ودر صورت توافق ، فروشنده پیش فاکتور (پروفرما)به خریدار ارسال می کند که در پیش فاکتور ، تاریخ تحویل، تعداد ، قیمت ، نحوه پرداخت ، بارگیری و محل تحویل کالای خریداری شده قید شده است.

 

برای گشایش اعتبار اسنادی مراحل زیر را باید طی کرد

– متقاضی (وارد کنننده کالا) با در دست داشتن پیش فاکتو ر(پروفرما) برای واریز ودیعه ثبت سفارش به بانک مراجعه می نماید و بانک در صورت مجاز بودن ورود کالا ودیعه ثبت سفارش کالا را بر اساس تعرفه کالا که توسط وزارت بازرگانی تعیین شده است به میزان ۱۰ الی ۱۰۰ درصد بهای پروفرما به نرخ شناور دریافت می کند و سند ودیعه را ممهور به مهر بانک می نماید.

باید توجه داشت بهای پروفرما بر اساس ارزش  C.I.F  مورد محاسبه قرار می گیرد ودر غیر این صورت اگر بهای پروفرما بر اساس ارزش F.O.B   باشد ، ۲۰% به آن اضافه نموده و رقم جدید را مبنای محاسبه قرار می دهندو اگر بهای پروفرما بر اساس ارزش C&F باشد وارد کننده ملزم به بیمه کالا بوده و با ارائه بیمه نامه ، حق بیمه مذکور بر اساس نرخ شناور به دلار تبدیل خواهد شد.

نکته :البته این را هم باید بدانید چون که ما در زمان تحریم هستیم و هیچگونه بازرگانی خارجی به طور اعتباری (یوزانس)برای ما امکان ندارد و همه بازرگانی خارجی به طور نقد(cash) انجام می گیرد.

نکته :ممکن است همه پیش فاکتور یا پروفرما ما تبدیل به فاکتور یا اینویس(in voice) نگردد پس ما به خاطر اینکه راحتتر بتونیم بهای تمام شده سفارشات خودمونو در بیاوریم مبلغ پرداختی خودمونو با هر اینویس مطابقت بدیم.

 

نحوه ثبت در سیستم حسابداری:                                                             

دارایی های جاری/سفارشات/ارزش قلم کالا  ××

                                  بستانکاران ارزی/شرکت خارجی ××

بستانکاران ارزی/ شرکت خارجی ××

موجودی نقد و بانک /وجه نقد ××

 

در ثبت سیستم حسابداری یادمان باشد که مبلغ پرداختی به شرکت خارجی باید طبق فاکتور صرافی معتبر و به قیمت توافقی (اگر جزو کالاها به ارز مبادله ای نیست) باشد.

نحوه تبدیل سفارشات به موجودی کالا(چه موقع مخاطرات از خریدار به فروشند انتقال می یابد)

نکتهمعمولا در زمانی که خریدار،از فروشنده پیش فاکتور دریافت می کند نحوه تحویل کالا هم مشخص می شود که شامل :

 

برای دانلود  فایل کلیک کنید

نحوه حسابداری سفارشات خارجی